Karriär

Svensk action och skräck
Nu har filmen “Vilsen” äntligen premiär med medlemmar från Filmcafe.se både framför och bakom kameran.
Mörk genrefilm
Rasmus Tirzitis är medlem på Filmcafe.se och vi har haft anledning att skriva om honom tidigare. Han utmanar gärna den svenska filmbransch vi är van vid och efter att ha gjort bl.a. en fan-film i Star Wars universum är han nu tillbaka med en mörk genrefilm. Inspiration kommer från filmer som 22 bullets, Gran Torino och Mannen på taket.- Publiken är van vid att se filmer som berättas ur en polis synvinkel, därför har vi tagit in flera karaktärer som står utanför polissystemet för att ge ett mångsidigt perspektiv på det som händer. Polisfilmer är en svensk motsvarighet till t.ex. cowboys eller för den delen de aktuella trikåklädda superhjältarna som dyker upp titt som tätt. Jag vill att publiken till en början ska känna sig bekanta med miljön och den situation som vi valt för att berätta vår historia, för att därefter skruva filmen till att bli något mer ovanligt, berättar Rasmus för tidningen Kulturen.
För fans av svensk film som försöker gå sin egen väg passar thrillern ”Vilsen” riktigt bra. ”Vilsen” handlar om utredningen av ett antal ritualistiska mord i Göteborg. När polisen tvingas slå sig ihop med en före detta pastor dras alla inblandade snart in i en mörk undre värld där även det övernaturliga visar sig vara inom räckhåll.
- Vill man få folks uppmärksamhet gäller det att sticka ut hakan. Man behöver pusha sig själv och sin produktion för att den ens ska synas på radarn och till och med då är det tufft. Eftersom det blivit ekonomiskt tillgängligt för så många att göra film är det fler som tävlar om samma tittare. En ung svensk film har störst chans att nå ut om den når en internationell publik, förklarar han för tidningen Kulturen.
Premiär i oktober
Listan på medlemmar som medverkat både framför och bakom kameran är lång och de ser garanterat fram emot det färdiga resultatet.Premiär sker den 17:e oktober på video on demand (SF Anytime och Itunes med flera), och i rollerna ser vi bl.a. Yohanna Idha, Alexandra Zetterberg, och Göran Sjögren.
Robert Selin, skribent för Filmcafe.se
25 september 2016
Filmcafe.se bevakar den svenska filmbranschen med artiklar och krönikor. Missa inte våra övriga artiklar som gör karriären lite lättare och roligare!
Kom närmare drömmen.
Vi söker ständigt nya talanger framför och bakom kameran! Sedan 2002 har vi hjälpt produktionsbolag och producenter att hitta rätt team till filmproduktioner.
Nå över 50.000 medlemmar.
Sedan 2002 har vi hittat rätt team till filmproduktioner. Nå nya talanger framför och bakom kameran!

Vet aspirerande skådespelare detta?
ReportageÄr spelfilmer målet med din skådespelarkarriär? Då är det bra att tänka på detta. 4
Barracuda Queens 2
Nyhet Netflix unga svenska serie ”Barracuda queens” är tillbaka med en andra säsong. Visst blir man besatt av skådespelarna?
Lathund för jobbsökeri
KrönikaDet första du behöver veta är att det inte finns några genvägar. Det andra att branschen är tuff. 3
Arbeta som röstskådespelare
IntervjuSabina Renck är medlem på Filmcafe.se och arbetar bl.a. som röstskådespelare. Läs hennes tips! 1
Trailerpremiär: The Dance club
Webb-tvNu har trailern släppts till Lisa Langseths nya dramakomedi THE DANCE CLUB som har biopremiär den 19 september. 2
Trailerpremiär: Bert sabbar allt
Webb-tvNu kan du få en försmak av Bert sabbar allt – en ny film om Bert och hans universum.
Martina Haag regidebuterar
Filmer på gångMartina Haag regidebuterar med sin succéroman "Det är något som inte stämmer".
Behåll lugnet på en provfilmning
ReportageDu är skådespelare eller statist och behöver verkligen jobbet. Här kommer några tips! 16
Sam gör sin tredje roll på Dramatens stora scen
IntervjuSam Herrgård är 11 år men gör redan sin tredje roll på Dramatens stora scen! 5
Starkt år för svensk film på bio
NyhetFilmåret i siffror är här! Nu är Filminstitutets heltäckande analys om filmåret 2024 publicerad.1 av 43>
Dansare