Bli medlem Logga in

Karriär

Statister sökes till långfilmen ”La Det Swinge”
Filmer på gång

Statister sökes till långfilmen ”La Det Swinge”

Statister sökes till långfilmen ”La Det Swinge” – Bobbysocks historia blir storfilm

En av Nordens mest ikoniska Eurovision-ögonblick ska återskapas på vita duken. Nu är långfilmen ”La Det Swinge”, om den norska succéduon Bobbysocks, på väg mot inspelning – och produktionen söker statister. Filmen berättar den färgstarka och sanna historien om hur Elisabeth Andreassen och Hanne Krogh gick från motgångar och tvivel till att skriva norsk musikhistoria.

År 1985 klev Bobbysocks upp på Eurovision-scenen i Göteborg med ”La Det Swinge”. När rösterna var räknade stod Norge som vinnare för första gången någonsin – efter flera år av betydligt mindre smickrande placeringar. Nu blir resan långfilm. ”La Det Swinge” beskrivs som en musikalisk och färgsprakande publikfilm fylld av 80-talsenergi, stora scenögonblick och vägen fram till den historiska Eurovision-segern. Filmen regisseras av Per-Olav Sørensen och produceras av Tanya Badendyck och Rebecca Mathisen. Produktionen har beviljats 8,8 miljoner norska kronor i stöd från Norska filminstitutet och filmen planeras få premiär under andra halvan av 2027.

För skådespelare, statister och filmarbetare innebär produktionen en möjlighet att bli en del av återskapandet av ett av Norges största popkulturella ögonblick. Bobbysocks historia fick dessutom nytt liv nyligen. Duon återförenades 2025 och slutade på tredje plats i norska Melodi Grand Prix med låten ”Joyful”.

Vill du medverka i filmen?

Produktionen söker statister till ”La Det Swinge”. Kanske är det just du som står i publikhavet när Eurovision-historien återskapas.

Robert Selin, skribent för Filmcafe.se
8 september 2026

Filmcafe.se bevakar den svenska filmbranschen med artiklar och krönikor. Missa inte våra övriga artiklar som gör karriären lite lättare och roligare!

Kom närmare drömmen.

Vi söker ständigt nya talanger framför och bakom kameran! Sedan 2002 har vi hjälpt produktionsbolag och producenter att hitta rätt team till filmproduktioner.

Nå över 50.000 medlemmar.

Sedan 2002 har vi hittat rätt team till filmproduktioner. Nå nya talanger framför och bakom kameran!