Karriär
Reportage
Mötesplatsen Filmcafé
Att samverka är i dessa tider viktigare än någonsin och därför fortsätter vi att utveckla mötesplatsen på Filmcafe.se! En plats som hjälper dig att bygga nätverk och möjliggör lösningar på utmaningar i filmbranschen.
En mötesplats
Några av er vet att Filmcafe.se i begynnelsen var en populär mötesplats utan att vi publicerade några jobbannonser. Det var en plats att underhålla kontakter som etablerades på filminspelningar, men även hitta nya att samverka med. Möjligheten att nätverka var anledningen till att vi valde namnet Filmcafé!Det känns därför naturligt för oss att skapa nya förutsättningar för er på vår mötesplats. Nytt i veckan är möjligheten att marknadsföra sina evenemang, ladda upp bilder och filmklipp för alla att se! Här kan ni även se vilka andra medlemmar och produktionsbolag som är inloggade. Om du använder en telefon lägger du den i horisontellt läge för att se de inloggade i fältet till höger på skärmen.
Gå till mötesplatsen direkt och sök kontakt med minst 10 andra medlemmar för en roligare upplevelse.

Använd nya funktioner
Överst i vårt flöde hittar ni knapparna som gör det möjligt att publicera evenemang, bilder och filmklipp. Vi ser fram emot era spännande uppdateringar!Kanske är det en inspirerande historia om något spännande uppdrag som du vill dela med dig av!
Ta hand om er.
Hälsningar Robert och Tomas
Robert Selin, skribent för Filmcafe.se
26 november 2020
Filmcafe.se bevakar den svenska filmbranschen med artiklar och krönikor. Missa inte våra övriga artiklar som gör karriären lite lättare och roligare!
Kom närmare drömmen.
Vi söker ständigt nya talanger framför och bakom kameran! Sedan 2002 har vi hjälpt produktionsbolag och producenter att hitta rätt team till filmproduktioner.
Nå över 50.000 medlemmar.
Sedan 2002 har vi hittat rätt team till filmproduktioner. Nå nya talanger framför och bakom kameran!

Sabina i skräckserien Färjan
IntervjuNu finns alla avsnitt av skräckserien Färjan på SVT och i en viktig roll ser ni vår medlem Sabina Khamoshi.
Christian producerar och spelar huvudrollen
IntervjuFilmcafémedlemmen Christian Magdu både producerar och spelar huvudrollen i bioaktuella Vi dör i natt.
Kortfilm förvärvar oscar-vinnare
IntervjuOscarsbelönade ljuddesignern Paul Ottosson ska jobba med ljudet i Jesper Jönssons kortfilm ”Väsen”. 1
Rollsättning är en konst
KrönikaNågot som gör mig glad är när jag ser något där rollsättningen överraskar mig. 2
Missa inte detta i ditt CV
ReportageRollbesättarna behöver bli försäkrade om tre saker innan de kallar dig till en audition. 21
Nya dramathrillern Tills döden skiljer oss
Filmer på gångIdag presenteras TV4:s nya dramathriller Tills döden skiljer oss. Serien, som spelades in i Stockholm under våren. 4
SF Studios stora satsning i Italien
Filmer på gångJust nu pågår en av SF Studios stora långfilmssatsningar nere i Italien. I huvudrollerna ser vi bland andra Helena Bergström. 3
Sanningen får en till säsong
Filmer på gångDet hyllade kriminaldramat Sanningen får en till säsong. Här är allt vi vet! 2
Statister och skådespelare till Tunna blå linjen 4
Filmer på gångTunna blå linjen kommer tillbaka med en julspecial och nu söks statister ock skådespelare. 18
Statister sökes till dramaserien Trion
Filmer på gångTrion, en helt ny svensk originalserie i sex delar, spelas in i detta nu. 31 av 45>