Karriär

Mikael Marcimain regisserar storslagen tv-serie
Nu blir Linn Ullmanns hyllade familjehistoria Det dyrbara en storslagen tv-serie i sex avsnitt på SVT. Serien regisseras av Mikael Marcimain (Händelser vid vatten, Jakten på en mördare). Produktionen genomförs av Miso Film i samproduktion med SVT, Film i Väst och flera nordeuropeiska public service-bolag. Serien förväntas ha premiär på SVT och SVT Play hösten 2026.
Det dyrbara är ett gripande och spänningsmättat drama om familjebandens styrka och bräcklighet. Restaurangägaren Siri och hennes man författaren Jon lever ett hektiskt liv i Stockholm med sina två döttrar. Varje sommar söker de lugnet i Siris barndomshem på Västkusten. Denna sommar planerar Siri en ovälkommen 75-årsfest för sin mamma Jenny, och barnflickan Mille anställs för att hjälpa till. När Mille försvinner under festen tvingas familjen konfrontera dolda hemligheter och skuld. Vad hände med Mille, och vem bär ansvaret?
- Det dyrbara är en berättelse om tre generationers kvinnor, deras sönderfallande relationer och deras kamp för försoning. Det är ett drama som rör sig mellan ljusa somrar och mörk höst, mellan idyll och tragedi. Det är en berättelse som är lika vacker som den är obehaglig, och jag ser mycket fram emot att gestalta den på tv, säger regissör Mikael Marcimain.
Romanen Det dyrbara väckte stor uppmärksamhet när den kom ut i Norge 2013. Rättigheterna har sålts till 13 länder och romanen har legat på New York Times lista över årets bästa böcker. Författaren Linn Ullmann ser fram emot att se sitt verk bli en storslagen tv-serie.
- Det dyrbara är en mångfacetterad berättelse om kärlek och tvivel och om hemliga liv och smärtsamma förbindelser. Jag gläder mig åt att få följa Mikael och hela teamet när de gestaltar denna historia på tv, säger Linn Ullmann.
Inspelningen av serien inleds på den svenska västkusten hösten 2025. Största delen av serien kommer att spelas in i natursköna skärgårdsmiljöer, och inspelningen avslutas i ett mörkare och vintrigt Stockholm. Serien förväntas vara klar för premiär på SVT hösten 2026.
Serien, som är en av SVT:s större dramasatsningar för 2026, ingår i SVT:s New8-samarbete med nordeuropeiska public service-bolag. Detta samarbete möjliggör att serien också har premiär i hela Norden, Tyskland, Belgien och Holland och når därmed en bred internationell publik.
SVT:s dramachef Johanna Gårdare:
- Ibland står stjärnorna rätt - rätt berättelse och rätt kreatörer sammanfaller i tid och magi uppstår. Jag är så glad att publiken ska få ta del av en visuell, spännande och angelägen berättelse som spelar i elitserien. Om karaktärer som har allt, men ändå är olyckliga och om relationer vi alla kan känna igen oss i.
Miso Film Sverige producerar i samproduktion med SVT och Film i Väst. Christian Rank och Daniel Gylling är producenter på Miso Film. Exekutiva producenter på SVT är Amna Maksumic och Johanna Gårdare. Kristina Börjesson är exekutiv producent för Film i Väst. Peter Bose och Jonas Allen är exekutiva producenter för Miso Film. Fremantle hanterar den internationella distributionen.
Robert Selin, skribent för Filmcafe.se
31 januari 2025
Filmcafe.se bevakar den svenska filmbranschen med artiklar och krönikor. Missa inte våra övriga artiklar som gör karriären lite lättare och roligare!
Kom närmare drömmen.
Vi söker ständigt nya talanger framför och bakom kameran! Sedan 2002 har vi hjälpt produktionsbolag och producenter att hitta rätt team till filmproduktioner.
Nå över 50.000 medlemmar.
Sedan 2002 har vi hittat rätt team till filmproduktioner. Nå nya talanger framför och bakom kameran!

Ny SVT-serie spelas in i Norrbotten
Filmer på gångSVT spelar in juldramat Sju dagar med familjen i Norrbotten. Johan Rheborg, Irma Schultz och Felicia Danielsson medverkar. Premiär julen 2027. 1
Statister sökes till Leksaksmannen
Filmer på gångInspelningen av thrillern Leksaksmannen är igång i Västra Götaland. Jakob Oftebro, Helena Bergström och Amy Deasismont medverkar i FLX nya film. 12
Martina Haag samlar kända skådespelare i ny långfilm
Filmer på gång Inspelningen är i full gång och tar filmteamet från Kroatien till Stockholm och Dalarna. 1
Kejsaren – ny SVT-serie spelas in i Skåne och Småland 2027
Filmer på gångEn ny svensk storproduktion är på gång! SVT satsar på den psykologiska thrillerserien Kejsaren, skapad av Ronnie Sandahl. 1
Intensiv filmhöst i Västra Götaland
Filmer på gångNio av Film i Västs samproduktioner spelas in i regionen i höst – vilket betyder fullt ös både framför och bakom kameran. 2
Lyckas med din self tape
ReportageVälkommen till en tid då du förväntas spela in din egen audition. Läs våra tips! 1
SVT-succén Jag for ner till bror får en fortsättning
Filmer på gångDet blir en andra säsong i berättelsen om Jana Kippo. Uppföljaren heter Vi for upp med mor och bygger, precis som första säsongen, på Karin Smirnoffs romanvärld. 4
Statister sökes till Kannibalen på Fårö
Filmer på gångGustaf Skarsgård regidebuterar med Kannibalen på Fårö och nu söks det statister. 2
Crazy Pictures är tillbaka med ny actionkomedi
Filmer på gångFilmkollektivet bakom Den blomstertid nu kommer, UFO Sweden och kultförklarade Poesi för fiskar är tillbaka på inspelningsplats.
Skådespelare