Karriär

Mikael Marcimain regisserar storslagen tv-serie
Nu blir Linn Ullmanns hyllade familjehistoria Det dyrbara en storslagen tv-serie i sex avsnitt på SVT. Serien regisseras av Mikael Marcimain (Händelser vid vatten, Jakten på en mördare). Produktionen genomförs av Miso Film i samproduktion med SVT, Film i Väst och flera nordeuropeiska public service-bolag. Serien förväntas ha premiär på SVT och SVT Play hösten 2026.
Det dyrbara är ett gripande och spänningsmättat drama om familjebandens styrka och bräcklighet. Restaurangägaren Siri och hennes man författaren Jon lever ett hektiskt liv i Stockholm med sina två döttrar. Varje sommar söker de lugnet i Siris barndomshem på Västkusten. Denna sommar planerar Siri en ovälkommen 75-årsfest för sin mamma Jenny, och barnflickan Mille anställs för att hjälpa till. När Mille försvinner under festen tvingas familjen konfrontera dolda hemligheter och skuld. Vad hände med Mille, och vem bär ansvaret?
- Det dyrbara är en berättelse om tre generationers kvinnor, deras sönderfallande relationer och deras kamp för försoning. Det är ett drama som rör sig mellan ljusa somrar och mörk höst, mellan idyll och tragedi. Det är en berättelse som är lika vacker som den är obehaglig, och jag ser mycket fram emot att gestalta den på tv, säger regissör Mikael Marcimain.
Romanen Det dyrbara väckte stor uppmärksamhet när den kom ut i Norge 2013. Rättigheterna har sålts till 13 länder och romanen har legat på New York Times lista över årets bästa böcker. Författaren Linn Ullmann ser fram emot att se sitt verk bli en storslagen tv-serie.
- Det dyrbara är en mångfacetterad berättelse om kärlek och tvivel och om hemliga liv och smärtsamma förbindelser. Jag gläder mig åt att få följa Mikael och hela teamet när de gestaltar denna historia på tv, säger Linn Ullmann.
Inspelningen av serien inleds på den svenska västkusten hösten 2025. Största delen av serien kommer att spelas in i natursköna skärgårdsmiljöer, och inspelningen avslutas i ett mörkare och vintrigt Stockholm. Serien förväntas vara klar för premiär på SVT hösten 2026.
Serien, som är en av SVT:s större dramasatsningar för 2026, ingår i SVT:s New8-samarbete med nordeuropeiska public service-bolag. Detta samarbete möjliggör att serien också har premiär i hela Norden, Tyskland, Belgien och Holland och når därmed en bred internationell publik.
SVT:s dramachef Johanna Gårdare:
- Ibland står stjärnorna rätt - rätt berättelse och rätt kreatörer sammanfaller i tid och magi uppstår. Jag är så glad att publiken ska få ta del av en visuell, spännande och angelägen berättelse som spelar i elitserien. Om karaktärer som har allt, men ändå är olyckliga och om relationer vi alla kan känna igen oss i.
Miso Film Sverige producerar i samproduktion med SVT och Film i Väst. Christian Rank och Daniel Gylling är producenter på Miso Film. Exekutiva producenter på SVT är Amna Maksumic och Johanna Gårdare. Kristina Börjesson är exekutiv producent för Film i Väst. Peter Bose och Jonas Allen är exekutiva producenter för Miso Film. Fremantle hanterar den internationella distributionen.
Robert Selin, skribent för Filmcafe.se
31 januari 2025
Filmcafe.se bevakar den svenska filmbranschen med artiklar och krönikor. Missa inte våra övriga artiklar som gör karriären lite lättare och roligare!
Kom närmare drömmen.
Vi söker ständigt nya talanger framför och bakom kameran! Sedan 2002 har vi hjälpt produktionsbolag och producenter att hitta rätt team till filmproduktioner.
Nå över 50.000 medlemmar.
Sedan 2002 har vi hittat rätt team till filmproduktioner. Nå nya talanger framför och bakom kameran!

Nathalie har en roll i Shetland
IntervjuNathalie Merchant är medlem på Filmcafé och aktuell i en stor biroll i den populära brittiska serien Shetland säsong 9! 4
Ny Lapidus-serie i SVT
Filmer på gångI augusti påbörjas inspelningen av SVT:s nya spänningsdrama Försvararna, efter en originalidé av Jens Lapidus. 1
Jävla karlar får biopremiär hösten 2026
Filmer på gångI höst påbörjas inspelningen av succéromanen Jävla karlar och vi är många som ansökt till roller via jobbannonserna här på Filmcafé.
Skådespelare sökes till Succéserien Veronica
Filmer på gångEtt nytt mordfall ska lösas i den andra säsongen av Veronika. Här är allt vi vet! 1
Statister sökes till TV-serien Yani
Filmer på gångNora Khalils prisbelönade debutroman ”Yani” blir tv-serie på SVT och nu söks statister via Filmcafe.se. 2
Inspelningsstart för Wallander i sommar
Filmer på gångSnart startar inspelningen av tre nya Wallander-filmer med ingen mindre än Gustaf Skarsgård i huvudrollen. Här är allt vi vet! 6
Statister sökes till Tryck på Knappen
Filmer på gångNu startar inspelningen i Västsverige av den svenska roadmovien Tryck på Knappen och statister söks via Filmcafe.se.
Statister sökes till nya Jönssonligan-filmen
Filmer på gångNu startar inspelningen av den nya filmen och det söks statister! 2
Nyhet: Lägg till en presentationsfilm
NyhetNy spännande uppdatering på Filmcafe.se! Lägg till en presentationsfilm och gör ett personligt intryck.
Amatörskådespelare