Sebastian Per Stigh | FILMCAFE.SE
 
Bli medlem Logga in
Skådespelare

Sebastian Per Stigh


Tipsa
LänVästra Götalands
DialektRikssvenska, Västgötska, Värmländska, Småländska
KönMan
Spelålder40-55
Längd180 cm
ÖgonfärgBlå
HårfärgLjusblond
KlädstorlekM
Skostorlek42

Du behöver vara medlem på Filmcafe.se för att se hela profilen.

Logga in / Bli medlem

Om mig
Arbete med texten och karaktären genom kropp och själ slår det mesta. Utmaningen är spännande och ibland är processen lika inspirerande som det färdiga resultatet.

Jag utbildade mig i England mellan 1998-2001 i ett slags ensemble-system på skolan Cygnet Training Theatre. Tyvärr finns inte skolan kvar längre, men när jag var elev hade den Peter Brook som ”patron”. En man som inspirerat många. Inklusive mig.

Under 6 år jobbade jag i flera teaterprojekt, och gjorde även några kortfilmer och radioreklam. Under de senaste åren har jag haft glädjen att få jobba med film här i Sverige - 15 år efter min hemflytt från England. Jag har lätt till att uttrycka känslor och har fått höra att spannet är stort. Det är så kul att få sätta sig in i en karaktär och sedan gestalta, full ut. Det fysiska gestaltandet är också viktigt för mig och jag tycker mycket om dans i alla dess former.

Det är roligt att samarbeta kring drömmar och mål, och jag har fått mycket positiv feedback i samarbetet med andra.

Eftersom jag även jobbat mycket inom både service- och vårdsektorn har jag lång erfarenhet av mänskliga möten och utvecklingsmöjligheter.

Sebastian Pers nätverk11

Helena
Teodor
Nermin
Evita
Karl
Anar
Tomas
Brent
Joakim
Hakija
Filmcafé