Karriär

Filmen om John Hron
Nu har långfilmen om John Hron premiär! En historia om hjältemod med många medlemmar både framför och bakom kameran.
Ingen vågade sätta sig emot
I mitten av 90-talet syntes hans unga ansikte och blonda hår i nyhetssändningar och på tidningarnas framsidor - tonårskillen från Kungälv som blev ihjälslagen av nynazister då han försvarade sin vän. Till stor del är filmen också en ungdomsfilm med en kärna av åtrå mellan John Hron och hans fyra år äldre flickvän.Jon Pettersson från Göteborg blev så berörd av historien att det nu blivit hans långfilmsdebut, ”John Hron”.
- Jag minns tiden 1995 då kängor och bomberjacka inte bara var ett mode utan ett vanligt förekommande uttryck för rasistiska åsikter. Nynazister gick öppet omkring på gator och torg och det var inte som vågade sätta sig emot, berättar Jon Pettersson.
I huvudrollen som John Hron ser vi Filmcafemedlemmen David Thorén.
Inget försvarslöst offer
I samband med avslutandet av sina studier på filmhögskolan i Göteborg gjorde Jon en hel del research om de tragiska händelserna kring John Rhon. När Jon träffade vänner till John Rohn gick det upp för honom att bilden av John som ett försvarslöst offer var helt fel. Det som gjorde detta fall annorlunda i jämförelse med liknande samma år var att John gjorde det modiga valet att vända tillbaka för att möta nynazisterna och hjälpa sin vän. John Rhon tilldelades efter sin död Stig-Dagerman-priset med motiveringen: “...för hans mod att, också till priset av sitt eget liv, stå det onda emot”.- Jag blev nog väldigt påverkad av Johns civilkurage, jag minns att jag funderade över hur det hade känts att simma tillbaks och byta plats med sin vän. Det var flaggor på halv stång, media rapporterade om händelsen och en våg av non-violence sköljde över Sverige.
Filmen finansierades med hjälp av crowdfunding och alla i teamet ställde upp gratis, mot en del av en eventuell vinst. Filmen har castats på Filmcafe.se med många medlemmar både framför och bakom kameran.
Projektet har pågått i ca. 7 år och Jon har utvecklats mycket som filmare.
- Något som har gjort att jag lärt mig mycket är att jag var tvungen att ta så många andra arbetsuppgifter. Jag har också axlat rollen som distributör där jag varit tvungen att lära mig massor om marknadsföring. Det medförde krav på att jag lärde mig om allt från strategier till bildformat till datorns specifikationer och programinställningar för prestanda och hastighet på hårddiskar, ram-minne och processorkraft. Jag har fått en mycket stor respekt för det maskineri det är att göra en långfilm.
Redan prisbelönt
Filmen fick aldrig något filmstöd och Jon upplever att produktionsbolagen verkade generellt rädda för att göra en film som kunde uppfattas som ett politiskt ställningstagande.- Vilket är väldigt konstigt för manuset och filmen är mycket allmänmänsklig och handlar till stor del om identitet, vänskap och civilkurage. När ingen annan vågade röra vid frågor kring nazismen så fick jag producera filmen själv och använda crowdfunding, berättar han.
Jon såg det som en möjlighet att undersöka om det gick att göra en film om civilkurage med hjälp av just folks civilkurage. Folk runt om i landet i olika åldrar stödde projektet och alla har arbetat för en del i vinsten.
- Det visade sig att det fanns civilkurage där ute. Från att ingen ville arbeta med filmen så är det nu hela 58 biografer i landet som visar filmen. En stor film som tex. ”Lilja4Ever” hade visning på 51 biografer.
Den 29 juli får ”John Hron” sin Sverigepremiär i Göteborg och flera andra orter. I augusti kommer filmen även till Malmö och till Stockholm. Landets skolor kommer att erbjudas visningar och diskussionsunderlag.
Världspremiären ägde rum på Montreal World Film Festival, där filmen deltog i den Officiella tävlan. På USA International Independent Film Award belönades den med flera priser. Jon Pettersson hoppas på samma fina mottagande här hemma.
Robert Selin, skribent för Filmcafe.se
24 juli 2016
Filmcafe.se bevakar den svenska filmbranschen med artiklar och krönikor. Missa inte våra övriga artiklar som gör karriären lite lättare och roligare!
Kom närmare drömmen.
Vi söker ständigt nya talanger framför och bakom kameran! Sedan 2002 har vi hjälpt produktionsbolag och producenter att hitta rätt team till filmproduktioner.
Nå över 50.000 medlemmar.
Sedan 2002 har vi hittat rätt team till filmproduktioner. Nå nya talanger framför och bakom kameran!

Trailerpremiär: The Dance club
Webb-tvNu har trailern släppts till Lisa Langseths nya dramakomedi THE DANCE CLUB som har biopremiär den 19 september. 1
Trailerpremiär: Bert sabbar allt
Webb-tvNu kan du få en försmak av Bert sabbar allt – en ny film om Bert och hans universum.
Martina Haag regidebuterar
Filmer på gångMartina Haag regidebuterar med sin succéroman "Det är något som inte stämmer".
Behåll lugnet på en provfilmning
ReportageDu är skådespelare eller statist och behöver verkligen jobbet. Här kommer några tips! 15
Sam gör sin tredje roll på Dramatens stora scen
IntervjuSam Herrgård är 11 år men gör redan sin tredje roll på Dramatens stora scen! 4
Starkt år för svensk film på bio
NyhetFilmåret i siffror är här! Nu är Filminstitutets heltäckande analys om filmåret 2024 publicerad.
Nathalie har en roll i Shetland
IntervjuNathalie Merchant är medlem på Filmcafé och aktuell i en stor biroll i den populära brittiska serien Shetland säsong 9! 7
Ny Lapidus-serie i SVT
Filmer på gångI augusti påbörjas inspelningen av SVT:s nya spänningsdrama Försvararna, efter en originalidé av Jens Lapidus. 3
Jävla karlar får biopremiär hösten 2026
Filmer på gångI höst påbörjas inspelningen av succéromanen Jävla karlar och vi är många som ansökt till roller via jobbannonserna här på Filmcafé.
Skådespelare sökes till Succéserien Veronica
Filmer på gångEtt nytt mordfall ska lösas i den andra säsongen av Veronika. Här är allt vi vet! 21 av 43>