Karriär
Intervju med filmregissören Tord Danielsson
Julkalendern Kronprinsen som försvann får nu fortsättning som storfilm på bio med Suzanne Reuter i en av rollerna. För regi och manus står Filmcafe-medlemmen Tord Danielsson, som också skrev manus till Kronprinsen som försvann. Se vår intervju med Tord nedan!
Kronprinsen som försvann belönades med en Kristall för årets barnprogram 2023, och var då den mest sedda julkalendern hittills. Flera av skådespelarna från julkalendern återser vi nu i kommande storfilmen för hela familjen, Kronprinsen och tyrannens återkomst. Vi får möta Xavier Canca Englund som kronprinsen, Kerstin Linden som Hilda och Maria Lundqvist som Nanni. Det dyker även upp flera nya karaktärer, till exempel kronprinsens farmor som spelas av Suzanne Reuter. För regin står Tord Danielsson (Kronprinsen som försvann, Andra Sidan).
– Med Kronprinsen och tyrannens återkomst vill vi skapa ett matinéäventyr som ska samla hela familjen. Det är spänning, humor och ett visuellt fyrverkeri som vi tror publiken kommer att älska. Det ska vara spännande så man nästan håller andan, men också mycket skratt och en hel del allvar. Det är en film som står för sig själv, men där tidigare publik direkt känner igen sig i vår värld och våra karaktärer, säger producenten Denise Carlford.
Filmen produceras av Unlimited Stories i samproduktion med bland andra Film i Väst.
Robert Selin, skribent för Filmcafe.se
4 februari 2025
Filmcafe.se bevakar den svenska filmbranschen med artiklar och krönikor. Missa inte våra övriga artiklar som gör karriären lite lättare och roligare!
Kom närmare drömmen.
Vi söker ständigt nya talanger framför och bakom kameran! Sedan 2002 har vi hjälpt produktionsbolag och producenter att hitta rätt team till filmproduktioner.
Nå över 50.000 medlemmar.
Sedan 2002 har vi hittat rätt team till filmproduktioner. Nå nya talanger framför och bakom kameran!