Bli medlem Logga in

Karriär

Stark cast i dramaserien Försvararna Filmer på gång

Stark cast i dramaserien Försvararna

Filmcafé kan nu berätta om seriens starka cast och vill du vara med så ska du inte missa någon spännande jobbannons!

-> Statister till dramaserie

Björn Bengtsson (En helt vanlig familj, Tjockare än vatten) och Arvin Kananian (Triangle of Sadness, En dag kommer allt det här bli ditt) spelar de två gamla vännerna Kalle och Sasha som tillsammans driver den framgångsrika advokatbyrån Matsson & Moradi. Kit Walker Johansson (Threesome) och Tiril Wishman spelar byråns ambitiösa juniorer Oscar och Tilde, som har helt olika bevekelsegrunder för sina karriärval. Bland övriga medarbetare på Matsson & Moradi ses Dona Hariri, Anders Jansson och Jesper Söderblom. Vivianne Treschow gör Chanette som driver en konkurrerande byrå och ofta hamnar i motsatta lägret i rätten. Artisten Ken Ring gör sin skådespelardebut som den beryktade gängledaren Amir, liksom Simon Superti som debuterar i rollen som gängledaren Omar.

Vännerna Sasha och Kalle är försvarsadvokater och driver tillsammans en av Stockholms främsta advokatbyråer. Sashas drivkraft har alltid varit statusen och pengarna. Kalle brinner för att försvara sina klienter, men också av att vara den främste. När Sasha blir personligt engagerad i ett våldtäktsfall och Kalle får ett av de mest uppmärksammade gäng-målen i modern tid sätts deras världar i gungning. Byråns nytillskott Tilde får sitt livs chans – men också en farlig inblick i branschens mörkaste sidor. Den unga och hungriga Oscar drömmer om att bli nästa stjärna men inser snart att advokatyrket kan kosta mer än det smakar. De tvingas alla in i svåra etiska val och personliga dilemman. I slutänden handlar det om vilka sorts advokater och vilka sorts människor de egentligen vill vara.

Arvin Kananian om sin roll som Sasha:

- Det är förstås utmanande att spela en av Sveriges främsta försvarsadvokater, men med Lisa i spetsen känns det tryggt och kul. Att få ge sig in i gedigen research och det psykologiska i att gestalta någon som ständigt rör sig i gråzoner – där rätt och fel inte alltid är tydligt – är för mig väldigt fascinerande.

Björn Bengtsson om sin roll som Kalle:

- Försvararna är ett spännande och angeläget drama som ger en ovanlig inblick i ett Sverige många känner igen, men sällan sett från insidan. Att få jobba med Jens Lapidus och några av Sveriges mest erfarna advokater har varit en ynnest – deras blick för både det juridiska och det mänskliga har satt en tydlig prägel på berättelsen.

Försvararna är en originalidé av Jens Lapidus.
Huvudmanusförfattare: Frans Milisic Wiklund (Kristallen-belönade Lust).
Regissör och avsnittsförfattare: Lisa Linnertorp (Kristallen-nominerade Threesome).
Serien i åtta avsnitt produceras av Strive Stories i en samproduktion mellan SVT, Strive Stories och Film i Väst.
Producenter Strive Stories: Nicklas Wikström Nicastro, Caroline Landerberg.
Exekutiv producent Film i Väst: Kristina Börjeson.
Exekutiva producenter SVT: Kristian Hoberstorfer, Johanna Gårdare.
Internationell distribution: DR Sales.

Beräknad premiär under våren 2026.

Fotograf: Anders Nicander/SVT


Robert Selin, skribent för Filmcafe.se
11 september 2025

Filmcafe.se bevakar den svenska filmbranschen med artiklar och krönikor. Missa inte våra övriga artiklar som gör karriären lite lättare och roligare!

Kom närmare drömmen.

Vi söker ständigt nya talanger framför och bakom kameran! Sedan 2002 har vi hjälpt produktionsbolag och producenter att hitta rätt team till filmproduktioner.

Nå över 50.000 medlemmar.

Sedan 2002 har vi hittat rätt team till filmproduktioner. Nå nya talanger framför och bakom kameran!