Karriär

Svensk zombiefilm på bio
Efter hundratals filmer med levande döda, är det äntligen dags för den första svenska filmen på bio i den populära genren. ”Vittra” kan vara den blodigaste svenska film som någonsin gjorts. Bakom och framför kameran hittar ni medlemmar från Filmcafe.se.
Evil Dead som inspirationskälla
Stockholm Syndrome Film har riktat in sig på att göra skräckfilm och är bioaktuella med nya filmen ”Vittra”. Ambitionen med filmen var att göra en skräckfilm med grafiska moment.- Vi kom fram till att myten om just Vittror fanns i vår historia, men med olika premisser om hur Vittror såg ut och hur farliga de var. Vi lade då ihop några idéer. Du bör inte bygga hus över vitterstråk, där vittror kan befinna sig under marken, säger Sonny Laguna, regissör på Stockholm Syndrome Film.
Att hitta en alternativ engelsk titel var inte lätt för teamet, men eftersom Vittror är varelser som till viss del förmultnat, blev den engelska titeln Wither.
- Att man vittrar sönder alltså. Kan låta fjantigt, men vi gillar det, förklarar Sonny.
Det egna bolaget producerar
Filmen har producerats med egna fickpengar men även kapital som kommit in från teamets förra film, ”Blood Runs Cold”. En Canon 7D användes för filmfotot och ljudet är upptaget med en riktad mic och en H4.- Nästan allt ljud är pålagt efteråt men det är viktigt att kunna fånga upp all dialog man kan, så att det blir minimalt med eftersynk, förklarar Sonny.
Sonny upplever att teamet utvecklats mycket inom alla områden, vare sig det gäller planering, hur det är att jobba med olika typer av människor, eller att improvisera under svåra arbetsförhållanden.
- Filmcafe.se är alltid vår räddare i nöden. Vi slängde ut ett par annonser för vissa roller vilket hjälpte oss mycket med casting-processen, berättar han.
Ett hemskt minne teamet skrattar åt efteråt är en scen där skådespelaren Amanda Renberg får regn på sig liggandes i en lerpöl. Det varma vattnet tog slut efter en tagning, så totalt hälldes 70 liter iskallt vatten över henne, mitt i natten, i slutet av september.
- Vi hade planerat uselt och hade inga pengar så det fick gå. Tack och lov blev det i mitt tycke en av de bästa sekvenserna i filmen och det tack vare att Amanda höll ut i timmar, förklarar Sonny.
Filmen säljs på Cannes Filmfestival
Stockholm Syndrome Film har tidigare samarbetat med en säljagent som nu avslutat sin verksamhet, men kan istället avslöja att Vittra säljs av Raven Banner Entertainment. Nästa stopp är Cannes, en viktig mötesplats för filmprojektet.- Filmen har redan sålts till Sverige genom Njutafilms/Studio S och kommer få biopremiär i augusti. Vidare har den fått distribution i USA, Tyskland, Japan och Hong Kong. Vi hoppas på mer förstås, så det är en spännande resa att göra, avslutar Sonny.
Filmfakta
Genre: Skräck, Svensk filmLängd: 95 min
Land: Sverige
Inspelningsår: 2012
Regi: Sonny Laguna, Tommy Wiklund
Skådespelare, Amanda Renberg, Johannes Brost, Lisa Henni
Release: BIOPREMIÄR 2013-08-09
Robert Selin, skribent för Filmcafe.se
14 maj 2013
Filmcafe.se bevakar den svenska filmbranschen med artiklar och krönikor. Missa inte våra övriga artiklar som gör karriären lite lättare och roligare!
Kom närmare drömmen.
Vi söker ständigt nya talanger framför och bakom kameran! Sedan 2002 har vi hjälpt produktionsbolag och producenter att hitta rätt team till filmproduktioner.
Nå över 50.000 medlemmar.
Sedan 2002 har vi hittat rätt team till filmproduktioner. Nå nya talanger framför och bakom kameran!

Inspelningsstart för Wallander i sommar
Filmer på gångSnart startar inspelningen av tre nya Wallander-filmer med ingen mindre än Gustaf Skarsgård i huvudrollen. Här är allt vi vet! 3
Statister sökes till Tryck på Knappen
Filmer på gångNu startar inspelningen i Västsverige av den svenska roadmovien Tryck på Knappen och statister söks via Filmcafe.se.
Statister sökes till nya Jönssonligan-filmen
Filmer på gångNu startar inspelningen av den nya filmen och det söks statister! 1
Nyhet: Lägg till en presentationsfilm
NyhetNy spännande uppdatering på Filmcafe.se! Lägg till en presentationsfilm och gör ett personligt intryck.
Från statist till skådespelare
KrönikaVåga anta utmaningen! Nöj dig inte med att strosa fram och tillbaka som bakgrundsstatist om du har högre ambitioner. 6
Tarik Salehs film tävlar om Guldpalmen
NyhetTarik Salehs nya film Eagles of the Republic tävlar om Guldpalmen.
TV-serien Gaslight får en fortsättning
Filmer på gångNu börjar inspelningen av fortsättning på Gaslight. I huvudrollen ser vi vår medlem Julia Heveus!
Missa inte detta i ditt CV
ReportageRollbesättarna behöver bli försäkrade om tre saker innan de kallar dig till en audition. 16
Skådespelare sökes till actionkomedi för bio
Filmer på gångNu söks skådespelare till Crazy Pictures nästa långfilm! En galen actionkomedi ska det bli!
Inspelningsstart för Skurkarnas skurk
Filmer på gångInspelningen av den efterlängtade långfilmen Skurkarnas skurk är nu igång. 21 av 42>
Skådespelare