Karriär

TV-serien Gaslight får en fortsättning
Handlingen kretsar kring Linus som en dag försvinner spårlöst. Fyra av hans närmsta vänner möts upp för att leta och försöka förstå vad som kan ha hänt. I rollerna ser vi bland andra Otto Fahlgren (Björnstad), Julia Heveus (Gaslight, Vår tid är nu), Ulf Stenberg (Björnstad, Jägarna) Molly Nutley (Feed, Dancing Queens) och Oskar Laring (Maria Wern, Falkenberg Forever). För manus och regi står Therese Lundberg.
Serien Gaslight hade premiär hösten 2023 och Filmcafé-medlemmen Julia Heveus hyllades för sin rollprestation som Nora. I serien Tystnaden återser vi Nora som nu är i en annan fas i sitt liv, men märkt av sitt tunga bagage. Tystnaden lyfter fram frågor om psykisk ohälsa och manlig tystnadskultur. När det endast är pusselbitar av dig själv som du delar ut, vad händer när dem till slut sätts samman - vem visar vi oss vara då?
– Precis som Gaslight så är Tystnaden en stark berättelse som tar upp viktiga ämnen som behöver pratas mer om, säger Julia Heveus.
– Rädslan och ibland oförmågan att visa skörhet och söka hjälp när man faktiskt behöver det kan leda till förödande konsekvenser. Jag tror vi män i allt för hög utsträckning kollektivt upprätthåller en osund manlig kultur, säger Ulf Stenberg.
Otto Fahlbergs karaktär Linus är någon han menar han och många andra kommer kunna relatera till:
– Therese har skrivit ett manus som känns väldigt äkta och sant.
– I en tid där så många kämpar i tystnad och där hoppet ofta känns skört, är det viktigare än någonsin att berätta historier som denna, säger Molly Nutley. Om vi bara vågar fråga hur någon mår, lyssnar på svaret och ser varandra finns det hopp.
– Vad händer när människor aldrig vågar visa sitt allra sårbaraste jag? Den här berättelsen tar upp det som sker när vi helt saknar verktyg att hantera det som är mörkt. Rädslan och skammen att inte bli älskad när vi inte är starka, men också styrkan i att våga öppna upp för att se andra som kämpar och i det kunna mötas, säger regissören och manusförfattaren Therese Lundberg som också gjorde dramaserien Gaslight.
– Att vi är samproducenter till Tystnaden känns både angeläget och självklart. Serien lyfter frågor om relationer, tystnad och kommunikation på ett sätt som känns djupt rotat i vår region. Berättelsen speglar teman som är både lokala och universella, säger Erik Norberg konsulent på Filmpool Nord.
TYSTNADEN spelas in i Norrbotten. Serien produceras av Art & Bob i en samproduktion mellan SVT och Filmpool Nord. Exekutiv producent på SVT är Sanne Övermark (Från Insidan).
Robert Selin, skribent för Filmcafe.se
27 mars 2025
Filmcafe.se bevakar den svenska filmbranschen med artiklar och krönikor. Missa inte våra övriga artiklar som gör karriären lite lättare och roligare!
Kom närmare drömmen.
Vi söker ständigt nya talanger framför och bakom kameran! Sedan 2002 har vi hjälpt produktionsbolag och producenter att hitta rätt team till filmproduktioner.
Nå över 50.000 medlemmar.
Sedan 2002 har vi hittat rätt team till filmproduktioner. Nå nya talanger framför och bakom kameran!

Röstjobb i Prince of glamour
IntervjuVår medlem Ingemar Lahti gör berättarrösten i den fina dokumentärfilmen Prince of glamour, som nyligen haft premiär på TV4-play.
Missa inte detta i ditt CV
ReportageRollbesättarna behöver bli försäkrade om tre saker innan de kallar dig till en audition. 27
Ta steget till Los Angeles
IntervjuFölj med på en spännande resa där vår medlem Vera Rogersdotter reser till Los Angeles för att pröva lyckan som skådespelare! 1
Gör det du älskar
KrönikaFår du lite betalt för ditt kreativa arbete? Betyder det att du inte har talang? Tänk om! 4
Statister sökes till SVT-serien ”Raw dog”
Filmer på gångInspelningen börjar i vår med Carl-Petter Montell som regissör, som också skriver manus med Amanda och Adina Romare. Ansök nu!
Att vara skådespelare
KrönikaDet här med att vara skådespelare? Är det så kul egentligen? Anita Molander delar med sig av av råd och tips. 3
Bioaktuell med “Biodlaren”
IntervjuMaria Wilhelmsson är medlem på Filmcafé och bioaktuell med långfilmen “Biodlaren”. En svensk dramafilm med Adam Lundgren i huvudrollen. 1
Statister sökes till Sanningen
Filmer på gångStatister sökes till tredje säsong av tittarsuccén "Sanningen" och inspelningen startar nu i Skåne.
