Karriär

Negativ feedback är bra?
Om du har en inre motivation befinner du dig i ett klassrum för att du vill utvecklas. Du vill bli bättre så att du kan få fler jobb och även om det inte alltid känns så, är klassrummet det perfekta stället att göra bort sig!
Vill du läsa den här artikeln?
Du behöver prenumerera på PLUS för att kunna läsa den här artikeln.
Med PLUS får du:
- Exklusiva artiklar, TV-inslag och tips i karriären
- Svara på relevanta jobbannonser
- Använda ditt CV som hemsida
- Ladda upp 20 bilder, ljud och filmklipp
- Marknadsföring direkt på filmbolagens medlemskonto
...och mycket mer.
Robert Selin, skribent för Filmcafe.se
6 september 2023
Filmcafe.se bevakar den svenska filmbranschen med artiklar och krönikor. Missa inte våra övriga artiklar som gör karriären lite lättare och roligare!
-
Tack för dina tankar George! Vad kul att du gillar artikeln, visst är det viktiga saker att reflektera över. Ordet kritik är så negativt laddat för många, men behöver inte vara menat som något dåligt. Konstruktiv kritik är trevligast, som jag brukade göra i skolans värld då eleverna skulle lära sig att ge varandra kamratredpons, nämn två saker som är bra och en sak som kan bli bättre :)
-
Utmärkta råd och synpunkter, Robert! Det sammanfattar jag i: 1. Ambitiösa personer som försöker nå mål får mer stryk än andra. 2. Slit, slit, bakslag, bakslag, slit, ännu mer slit innan framgången kommer 3. Den stora massan utsätter sig inte för lika stora risker och får kanske inte lika mycket stryk under livet, men de får inte så mycket kul heller. De når inte de mål som de drömmer om. I min mening är en värld utan kritik en död, konstgjord värld, en surrogat. Det är många som letar sig efter det surrogatet vilket är helt OK. Själv skulle inte kalla kritik för något annat. Ge mig kritik på vad som verkar fel i mitt verk, så enkelt är det. Kritik är kritik, trots att det finns en tendens att jämställa den med personlig angrep, förödmjukelse, ja, t o m ”svordom”. Låt oss ta de lugnt. Den stunden ingen har någon invändning om ens prestation är mest oroande, för då finns det risken att man är ute från kartan.
-
Tillåt mig påminna om uttrycket ”ett fall framåt”. Många nollbudgetfilmer kan beskrivas på det sättet. Själv är jag missnöjd med de filmer jag skapar, men samtidigt finner jag det lärorikt att fortsätta skapa långfilm efter långfilm.
Kom närmare drömmen.
Vi söker ständigt nya talanger framför och bakom kameran! Sedan 2002 har vi hjälpt produktionsbolag och producenter att hitta rätt team till filmproduktioner.
Nå över 50.000 medlemmar.
Sedan 2002 har vi hittat rätt team till filmproduktioner. Nå nya talanger framför och bakom kameran!

Skådespelare sökes till Succéserien Veronica
Filmer på gångEtt nytt mordfall ska lösas i den andra säsongen av Veronika. Här är allt vi vet!
Statister sökes till TV-serien Yani
Filmer på gångNora Khalils prisbelönade debutroman ”Yani” blir tv-serie på SVT och nu söks statister via Filmcafe.se.
Inspelningsstart för Wallander i sommar
Filmer på gångSnart startar inspelningen av tre nya Wallander-filmer med ingen mindre än Gustaf Skarsgård i huvudrollen. Här är allt vi vet! 4
Statister sökes till Tryck på Knappen
Filmer på gångNu startar inspelningen i Västsverige av den svenska roadmovien Tryck på Knappen och statister söks via Filmcafe.se.
Statister sökes till nya Jönssonligan-filmen
Filmer på gångNu startar inspelningen av den nya filmen och det söks statister! 1
Nyhet: Lägg till en presentationsfilm
NyhetNy spännande uppdatering på Filmcafe.se! Lägg till en presentationsfilm och gör ett personligt intryck.
Från statist till skådespelare
KrönikaVåga anta utmaningen! Nöj dig inte med att strosa fram och tillbaka som bakgrundsstatist om du har högre ambitioner. 6
Tarik Salehs film tävlar om Guldpalmen
NyhetTarik Salehs nya film Eagles of the Republic tävlar om Guldpalmen.
TV-serien Gaslight får en fortsättning
Filmer på gångNu börjar inspelningen av fortsättning på Gaslight. I huvudrollen ser vi vår medlem Julia Heveus!
Producent