Karriär
Krönika
Vi kulturarbetare behövs
Varför börjar man i den här branschen? Vad får en att drömma om att bli skådespelare, regissör, manusförfattare, fotograf, ljuddesigner, scenograf med flera hundratals jobb som ryms i vår bransch?
Vill du läsa den här artikeln?
Du behöver prenumerera på PLUS för att kunna läsa den här artikeln.
Med PLUS får du:
- Exklusiva artiklar, TV-inslag och tips i karriären
- Svara på relevanta jobbannonser
- Använda ditt CV som hemsida
- Ladda upp 20 bilder, ljud och filmklipp
- Marknadsföring direkt på filmbolagens medlemskonto
...och mycket mer.
Anita Molander, skribent för Filmcafe.se
21 augusti 2024
Filmcafe.se bevakar den svenska filmbranschen med artiklar och krönikor. Missa inte våra övriga artiklar som gör karriären lite lättare och roligare!
Kom närmare drömmen.
Vi söker ständigt nya talanger framför och bakom kameran! Sedan 2002 har vi hjälpt produktionsbolag och producenter att hitta rätt team till filmproduktioner.
Nå över 50.000 medlemmar.
Sedan 2002 har vi hittat rätt team till filmproduktioner. Nå nya talanger framför och bakom kameran!

Huvudroll och producent i långfilm
IntervjuAngelika Roberts spelar huvudrollen och producerar Love games!
Huvudroll i Sveriges Radios Julkalender
IntervjuSofia Ekelin har en huvudroll i Sveriges Radios Julkalender 2025. Nu söks huvudrollerna till nästa års julkalender!.
Skådespelare sökes till Det dyrbara
Filmer på gång"Det dyrbara" är en kommande stor dramaserie för SVT som regisseras av Mikael Marcimain. 3
Guldbaggenomineringarna 2025
NyhetEAGLES OF THE REPUBLIC av Tarik Saleh är nominerad i 11 kategorier.
Bröderna Lejonhjärta kan bli serie på Apple TV
Filmer på gångAstrid Lindgrens klassiker ”Bröderna Lejonhjärta” planeras bli dramaserie på Apple TV Plus.
Filmbranschen visar motståndskraft
NyhetSvensk filmbransch visar motståndskraft trots minskad omsättning.
Unga skåningar till roller i ett kriminaldrama
Filmer på gångProduktionsbolag söker unga skåningar till roller i ett kriminaldrama som ska visas på en streamingtjänst.
Tittarrekord för årets julkalender
NyhetÅrets julkalender i SVT, Tidstjuven, har samlat rekordmånga 1.2 miljoner tittare under sin premiärdag. 1
