Karriär

Film mot alla odds vinner stort
Begonia Randhav har gjort en kortfilm mot alla odds. Hon har skrivit, regisserat, producerat och skådespelat i samma film och nu tagit stor slam på Top Indie Film Awards!
Film mot alla odds
Då “Vägen hem” var Begonias första kortfilm som hon skrivit, producerat och regisserat kände hon av att många inte vågade stötta projektet rent finansiellt. Länsgränsen mellan Bålsta och Stockholm underlättande inte heller saken, även om Stockholm läns landstings filmkonsulent gillade både manuset och storyn. Så hon använde alla sina sparpengar och gav sig fan på att göra en kortfilm mot alla odds.- Det har varit mycket jobb men helt klart väl efter det uppskattade resultatet, förklarar hon.
Begonia Randhavs kortfilm ”Vägen hem” blev nyligen utsedd till bästa kortfilm och han vann för både bästa regi och bästa skådespelerska. Hon nominerades även för bästa manus och bästa musik för samma film på festivalen.

Idén har funnits i många år
“Vägen hem” behandlar frågor som den humanitära katastrofen, flyktingsituationen och ett familjeband som sätts på prov under en flykt. Idén har funnits hos Begonia i många år.- Jag har varit engagerad för ensamkommande flyktingbarn och flyktingfrågor under en väldigt lång tid. Men jag ville helt enkelt få tittaren att få en vidare förståelse för vilka samvetskval en flykting står inför såväl när den flyr sitt land, som när den anlänt till vad den tror är sin slutstation och början på sitt ”nya liv”.
Begonia hade väldigt svårt att bara sitta och blunda för mina medmänniskors livsöden och kände att hon behövde göra någonting nu. Som flykting eller nyanländ i ett nytt land är du i stort sätt döv och stum för större delen av samhället. Hon ville ge dem en röst och hennes historia är bara en av många unika historier.
- Det som drev mig till att göra den här filmen var just att det då inte fanns många filmer som behandlade just det här ämnet. Jag valde dessutom att fokusera handlingen ur ett kvinnligt perspektiv, då kvinnor många gånger är den grupp som oftast glöms bort i krig.
Finns det inget som kan stoppa dig
Begonia hade aldrig gjort film bakom kameran tidigare, utan är egentligen skådespelare. Hennes intresse för att berätta historier på alla möjliga plan drev henne att testa på arbetet bakom kameran också.- En del kanske tycker det är lite kaxigt att som oskolad filmskapare försöka sig på att göra en film, men har man en vision, vilja och ett extremt driv, finns det inget som kan stoppa en.
Begonia använde Filmcafe.se för att hitta de övriga skådespelarna men även filmfotografen kom hon i kontakt med via sajten. Men vad var egentligen mest krävande under inspelningen?
- Åh, gud… Jag hade förträngt detta, men jag kidnappade mitt filmteam mitt i natten och körde upp till Norrland eftersom jag behövde mycket snö i en scen som vi skulle spela in. Och i den här scenen var jag tvungen att springa i kortärmat i en halvmeter hög snö och minusgrader. Det slutade med att jag fick hypotermi, men vi satte åtminstone scenen, haha! Allt för konsten!
För tillfället visas filmen på olika internationella filmfestivaler men Begonia hoppas på att eventuellt kunna sälja den till någon kanal efteråt. Samtidigt som “Vägen hem” har sin festivalturné befinner sig Begonia i post-produktion på sin andra kortfilm som går under namnet “Stödgruppen” och behandlar ämnen som våldtäktskulturen och systraskap.
Robert Selin, skribent för Filmcafe.se
26 januari 2016
Filmcafe.se bevakar den svenska filmbranschen med artiklar och krönikor. Missa inte våra övriga artiklar som gör karriären lite lättare och roligare!
Kom närmare drömmen.
Vi söker ständigt nya talanger framför och bakom kameran! Sedan 2002 har vi hjälpt produktionsbolag och producenter att hitta rätt team till filmproduktioner.
Nå över 50.000 medlemmar.
Sedan 2002 har vi hittat rätt team till filmproduktioner. Nå nya talanger framför och bakom kameran!

Skådespelare sökes till Succéserien Veronica
Filmer på gångEtt nytt mordfall ska lösas i den andra säsongen av Veronika. Här är allt vi vet!
Statister sökes till TV-serien Yani
Filmer på gångNora Khalils prisbelönade debutroman ”Yani” blir tv-serie på SVT och nu söks statister via Filmcafe.se.
Inspelningsstart för Wallander i sommar
Filmer på gångSnart startar inspelningen av tre nya Wallander-filmer med ingen mindre än Gustaf Skarsgård i huvudrollen. Här är allt vi vet! 4
Statister sökes till Tryck på Knappen
Filmer på gångNu startar inspelningen i Västsverige av den svenska roadmovien Tryck på Knappen och statister söks via Filmcafe.se.
Statister sökes till nya Jönssonligan-filmen
Filmer på gångNu startar inspelningen av den nya filmen och det söks statister! 2
Nyhet: Lägg till en presentationsfilm
NyhetNy spännande uppdatering på Filmcafe.se! Lägg till en presentationsfilm och gör ett personligt intryck.
Från statist till skådespelare
KrönikaVåga anta utmaningen! Nöj dig inte med att strosa fram och tillbaka som bakgrundsstatist om du har högre ambitioner. 6
Tarik Salehs film tävlar om Guldpalmen
NyhetTarik Salehs nya film Eagles of the Republic tävlar om Guldpalmen.
TV-serien Gaslight får en fortsättning
Filmer på gångNu börjar inspelningen av fortsättning på Gaslight. I huvudrollen ser vi vår medlem Julia Heveus!
Missa inte detta i ditt CV
ReportageRollbesättarna behöver bli försäkrade om tre saker innan de kallar dig till en audition. 161 av 42>