Karriär

Sam gör sin tredje roll på Dramatens stora scen
Sam Herrgård blev nyfiken på skådespeleri redan som sexåring och bad sina föräldrar söka filmjobb åt honom här på Filmcafé. Han fick snabbt sin första roll och sedan dess har det rullat på med många roller i olika TV-serier och teaterscener. Nu gör han sin tredje roll på Dramatens stora scen, endast 11 år gammal
Sam såg en jobbannons där de sökte barn till Juloratoriet, på Dramatens stora scen, och skickade in foto och presentationsvideo.
- Jag fick lite senare beskedet att jag gått vidare i processen och fick skicka in en selftape. Sedan väntade vi lite till och fick svaret att jag gått vidare till sista steget där jag fick träffa regissören och motskådespelare på teatern och jobba lite med scener. Slutligen fick jag besked att jag fått rollen som unga Linus/ författarscenen i Juloratoriet - så otroligt kul!
Det här är Sams tredje roll på Dramaten och han har trivts jättebra med både arbetsplatsen och de han jobbat med.
- Allt är väldigt strukturerat med ett superbra mask/kostym team. Vi har en snäll barnansvarig som hjälper mig inför, under och efter föreställning med att komma till mask och kostym i rätt tid, få på mig myggan och hjälper mig med när jag ska in på scenen varje gång etc. Det känns fantastiskt att möta publiken på Dramatens stora scen i Juloratoriet!
Sam beskriver att han har utvecklats mycket av en talroll på Dramatens Stora Scen men även fått känna att det här är något han klarar av.
- Min premiärkväll var jättekul! Vi är tre pojkar som delar på rollen och när jag spelade min premiär så hade Dramaten ordnat tårta som hela ensemblen och teamet fick äta för att fira att det var min första föreställning, supersnällt av teatern, jag blev jätteglad!
Flera spännande projekt på gång
Under våren kan vi se Sam i teatern LasseMajas Musikmysterium på Teater Bristol, där han gör huvudrollen som Lasse. Han är även aktuell i Flykten till Östermalm samt i Draken följer med, där han har en huvudroll.
- Det är viktigt att du tycker det är roligt att skådespela, för annars blir det väldigt svårt. Ha kul när du skådespelar och njut så kommer du göra ett bra jobb! Förbered dig innan så du kan dina repliker/ vet vad du ska göra, men lås inte fast dig i manus utan man måste vara öppen för regissörens regi och beredd på att vara flexibel om regissören vill ändra saker! Var inte blyg när du träffar alla nya människor, hälsa på alla så kommer det snabbt bli jättekul, avslutar han.
Robert Selin, skribent för Filmcafe.se
22 maj 2025
Filmcafe.se bevakar den svenska filmbranschen med artiklar och krönikor. Missa inte våra övriga artiklar som gör karriären lite lättare och roligare!
Kom närmare drömmen.
Vi söker ständigt nya talanger framför och bakom kameran! Sedan 2002 har vi hjälpt produktionsbolag och producenter att hitta rätt team till filmproduktioner.
Nå över 50.000 medlemmar.
Sedan 2002 har vi hittat rätt team till filmproduktioner. Nå nya talanger framför och bakom kameran!

Sam gör sin tredje roll på Dramatens stora scen
IntervjuSam Herrgård är 11 år men gör redan sin tredje roll på Dramatens stora scen! 2
Starkt år för svensk film på bio
NyhetFilmåret i siffror är här! Nu är Filminstitutets heltäckande analys om filmåret 2024 publicerad.
Nathalie har en roll i Shetland
IntervjuNathalie Merchant är medlem på Filmcafé och aktuell i en stor biroll i den populära brittiska serien Shetland säsong 9! 6
Ny Lapidus-serie i SVT
Filmer på gångI augusti påbörjas inspelningen av SVT:s nya spänningsdrama Försvararna, efter en originalidé av Jens Lapidus. 1
Jävla karlar får biopremiär hösten 2026
Filmer på gångI höst påbörjas inspelningen av succéromanen Jävla karlar och vi är många som ansökt till roller via jobbannonserna här på Filmcafé.
Skådespelare sökes till Succéserien Veronica
Filmer på gångEtt nytt mordfall ska lösas i den andra säsongen av Veronika. Här är allt vi vet! 1
Statister sökes till TV-serien Yani
Filmer på gångNora Khalils prisbelönade debutroman ”Yani” blir tv-serie på SVT och nu söks statister via Filmcafe.se. 2
Inspelningsstart för Wallander i sommar
Filmer på gångSnart startar inspelningen av tre nya Wallander-filmer med ingen mindre än Gustaf Skarsgård i huvudrollen. Här är allt vi vet! 6
Statister sökes till Tryck på Knappen
Filmer på gångNu startar inspelningen i Västsverige av den svenska roadmovien Tryck på Knappen och statister söks via Filmcafe.se.
Skådespelare