Karriär

David knep rollen i Vikings
Äntligen är det officiellt - resultatet från den uppmärksammade provfilmningen till VIKINGS i Stockholm, med över 1700 sökande. David Lindström från Filmcafe.se samt två begåvade danskar, Alex Høgh Andersen och Marco Ilsø knep tre av rollerna som Ragnar Lothbroks söner.
En hemlighet i månader
Det är allt oftare vi hör om medlemmar som lyckas i filmbranschen utomlands och nu har vi ännu en att hylla! David Lindström är nu officiellt med i “Vikings” och spelar spelar huvudrollen och vikingen Ragnar Lothbroks son Sigurd Ormiöga som vuxen. Han är inte ensam svensk i Vikings, Gustaf Skarsgård har en av huvudrollerna som båtbyggaren Floki.Rollbesättningen av David Lindström som Sigurd har varit en hemlighet i månader. Han hoppade av Skara skolscen förra hösten. Av en bra anledning kan man konstatera nu när det är officiellt att han har en roll i TV-serien. Så sent som i Oktober fick inga av de nya skådespelarna berätta för vänner eller familj varför de spenderat så mycket tid i Dublin.
I fjärde säsongens tionde avsnitt som sändes förra veckan medverkade David Lindström för första gången i Vikings. Men inte sista, säsong fyra fortsätter senare i år och då lär vi få se mer av David Lindström.
Vikings sänds i USA på tv-kanalen History och på TV4 i Sverige. Tv-serien går också att streama på HBO Nordic.

Wideryd casting var medarrangör
Det började med en annons på Filmcafe.se ochhundratals killar mellan 17 och 23 år tog sig till Filmhuset i Stockholm för att få en chans att bli nästa nordiska export till framgångsrika serier.
– Vi valde att hålla casting i Stockholm för att det är ett slags centrum i Skandinavien och hela den gamla vikingakulturen. Vi har haft underbara vikingar i serien hittills, till exempel svenske Gustaf Skarsgård, så vi hoppas hitta nya förmågor nu, berättar castingchefen Frank Moiselle.
Nyckeln till att få en roll är äkthet. De letar efter unga skådisar som är rollen, inte spelar den.
– Vi har sett många fina skandinaviska filmer, men ville bredda våra nätverk för det kan finnas en hel del oupptäckta talanger där ute, avslutar Frank Moiselle.
Den svenska rollsättaren Catrin Wideryd, som var medarrangör, blev nedringd av folk som ville få en roll.
– Folk ringer mig på natten och sms:ar. Det finns inga gränser. Jag hade inte i min vildaste fantasi föreställt mig att det skulle bli så här, sa Wideryd till Nöjesbladet inför provfilmningen.
Robert Selin, skribent för Filmcafe.se
25 april 2016
Filmcafe.se bevakar den svenska filmbranschen med artiklar och krönikor. Missa inte våra övriga artiklar som gör karriären lite lättare och roligare!
Kom närmare drömmen.
Vi söker ständigt nya talanger framför och bakom kameran! Sedan 2002 har vi hjälpt produktionsbolag och producenter att hitta rätt team till filmproduktioner.
Nå över 50.000 medlemmar.
Sedan 2002 har vi hittat rätt team till filmproduktioner. Nå nya talanger framför och bakom kameran!

Huvudrollerna i den nya komedin Flaggan
Filmer på gångI de två bärande rollerna ser vi Noel Flike, känd från Hov1, i sin skådespelardebut samt Arvid Swedrup som gör sin första huvudroll i en biofilm.
Att jobba i filmbranschen
KrönikaDet finns inte många branscher som vår där man jobbar tills jobbet är klart. Jag är stolt över vår bransch.
Röstjobb i Prince of glamour
IntervjuVår medlem Ingemar Lahti gör berättarrösten i den fina dokumentärfilmen Prince of glamour, som nyligen haft premiär på TV4-play.
Missa inte detta i ditt CV
ReportageRollbesättarna behöver bli försäkrade om tre saker innan de kallar dig till en audition. 28
Ta steget till Los Angeles
IntervjuFölj med på en spännande resa där vår medlem Vera Rogersdotter reser till Los Angeles för att pröva lyckan som skådespelare! 1
Gör det du älskar
KrönikaFår du lite betalt för ditt kreativa arbete? Betyder det att du inte har talang? Tänk om! 4
Statister sökes till SVT-serien ”Raw dog”
Filmer på gångInspelningen börjar i vår med Carl-Petter Montell som regissör, som också skriver manus med Amanda och Adina Romare. Ansök nu!
Att vara skådespelare
KrönikaDet här med att vara skådespelare? Är det så kul egentligen? Anita Molander delar med sig av av råd och tips. 3
Bioaktuell med “Biodlaren”
IntervjuMaria Wilhelmsson är medlem på Filmcafé och bioaktuell med långfilmen “Biodlaren”. En svensk dramafilm med Adam Lundgren i huvudrollen. 11 av 48>
